BLOG

BARANI Team Days 2021

Juniorskí hokejisti absolvovali vlani počas leta kemp pod vedením Hunora Martona, jeho asistenta Martina Gründlinga a šéftrénera hokejovej mládeže Branislava Bendíka. Po vzore takzvaného “hellweeku” čakali na hráčov rôzne aktivity, ktorých cieľom bolo viac, než sa na prvý pohľad mohlo zdať.

AUTOR: MICHAEL DŽURDŽENÍK
AUTORKA: IVONA LICHÁ

Realizačný tím juniorov posilnil vlani v lete Hunor Marton, ktorý po hráčskej kariére vyštudoval The Sport Institute of Finland vo Vierumäki, kde aj posledné dva roky trénoval U20 tím ako hlavný tréner. Práve Hunor bol jedným z iniciátorov myšlienky letného kempu. „Prvotnou myšlienkou bolo okrem iného aj vytvorenie nového prostredia a aby sme našli spoločné tímové hodnoty a pokúsili sa o vystúpenie z komfortnej zóny. Nech to nie je čisto len o tréningoch na ľade. Najdôležitejšie však bolo, aby sme sa aj trochu zabavili,“ povedal na úvod hlavný tréner juniorského tímu a pokračoval: „Jedným z cieľov bolo zapracovať na Human first filozofii, ktorá kladie dôraz na osobnostný rozvoj. Aby sme to všetko docielili, vymysleli sme pre chlapcov niekoľko aktivít. Všetko začalo pochodom, no ako prvé bolo potrebné zistiť trasu, ktorou sa dostanú do cieľa. Čakala ich päťhodinová cesta, počas ktorej si museli sami niesť všetky svoje veci.“

Letný kemp na neďalekých Donovaloch mal svoje špecifiká. Juniorskí hráči totiž neprišli “na hotové”, čakalo ich niekoľko aktivít a úloh, ktoré mali preveriť rôzne schopnosti. Veľkou výzvou bolo vytvorenie dočasného útočiska. Museli preukázať tímového ducha a schopnosť komunikovať a pomáhať si, aby mohli spoločne postaviť stany. Taktiež na nich nečakala hotelová strava, o všetko sa museli postarať vlastnými silami. To všetko pomedzi rôzne aktivity a fyzicky náročné úlohy. „Po príchode sme si museli v podstate všetko vybudovať, základom bolo vlastnoručne postaviť veľké vojenské stany, na čo bola potrebná spoločná komunikácia, kooperácia a tímový duch. Ďalšia náročnejšia úloha spočívala v nosení ťažkých, 130-kilových kmeňov stromov. Vytvorili sa niekoľkočlenné skupiny a súťažilo sa na čas. Počas cesty mali niekoľko takzvaných checkpointov, na ktorých mali rôzne pomôcky. Tie im mali uľahčiť spôsob, ktorým dopraviť kmeň do cieľa, no museli zapojiť aj svoju tvorivosť, aby našli spôsob ako tie pomôcky a náradie využiť. Napokon sme videli niekoľko kreatívnych nápadov. Skvelé bolo vidieť aj to, ako hráči dokázali spolupracovať, a to bez ohľadu na ich fyzickú silu alebo vekové rozdiely. Ďalšou z úloh bolo, že si museli sami pripravovať jedlo, a to vo väčšom množstve a pre všetkých. Niektorí chlapci ukázali výborné schopnosti aj v tomto ohľade a aj to bolo v konečnom dôsledku niečo, čo sme chceli vidieť,“ priblížil program letného kempu Marton.

Keďže v organizácii Baranov sa nekladie dôraz iba na hokej, ale aj na rozvoj osobnosti, mládežnícky hokej v Banskej Bystrici má jasne zadefinované klubové hodnoty. Tie by mali byť pojítkom medzi vedením mládeže, trénermi a samotnými hráčmi. Napriek tomu však Hunor Marton navrhol, aby si účastníci letného kempu zadefinovali aj spoločné tímové hodnoty. Také, ktoré budú hráčov sprevádzať nie len počas hokejovej sezóny, ale aj mimo nej. Také, ktoré ich budú môcť zdobiť v ich životoch, bez ohľadu na to, akým smerom sa vyvinie ich kariéra. „Mali sme rôzne aktivity, mítingy – najprv individuálne, aby sme zistili hodnoty jednotlivcov v osobnom živote, ale aj v rámci fungovania v kolektíve. Následne sme vytvorili menšie skupiny, aby identifikovali naše tímové hodnoty. Stanovili sme si tri základné hodnoty, ktoré sme následne posilnili a doplnili o ďalšie štyri. Spoločne sme riešili aj zásady a praktické veci, na ktorých môžeme pracovať počas celého roka, deň po dni.“ vysvetlil hlavný tréner.

Celá myšlienka “Human first” vychádza z toho, že okrem rozvoja človeka (osobnostný rozvoj) sa kladie dôraz aj na rozvoj športovca (všeobecný pozitívny vzťah k športu ako takému) a zároveň aj na rozvoj hokejistu (neskoršia špecializácia). Letný kemp, ktorý sa niesol aj v duchu tejto filozofie ponúkol účastníkom nahliadnutie do svojho vnútra. Ukázal mladým športovcom, že klubové a tímové hodnoty by ich mali sprevádzať okrem ľadovej plochy aj mimo nej. „Vystúpenie z komfortnej zóny bolo dobré v tom, že hráči si uvedomili, že to nie je len o hokeji a tréningoch. Nie je to len o tom, čo robia na štadióne, ale aj mimo neho,” vysvetlil kormidelník so skúsenosťami z fínskeho hokeja. Práve v tejto severskej krajine sa razí spomínaná filozofia. Čo napokon táto trojdňová “misia” priniesla? „Celkovo hodnotím kemp ako úspech, dosiahli sme to, čo sme chceli. Ukázal sa nám charakter jednotlivcov, ako aj celého tímu. Užili sme si tri dni plné zábavy, chlapci na to reagovali pozitívne a radi by si to v budúcnosti zopakovali. Môžeme teda konštatovať, že to prinieslo svoje ovocie,” povedal v závere kempu hlavný tréner Hunor Marton.

AUTORKA: LUCIA BUŠFYOVÁ

Tím Baranov na začiatku sezóny 2021/22 dominoval juniorskej extralige. Po Vianociach a nútenej pauze však prešiel niekoľkými krízami a napokon obsadil celkové 5. miesto. Hunora Martona sme sa po tomto výsledku opýtali, ako s odstupom sezóny hodnotí prínos letného kempu na celkový výkon mužstva:

„Keď sa teraz, na konci sezóny, pozrieme naspäť, máme celistvý pohľad na hodnoty, aktivity a v podstate celý koncept kempu a na to, ako sme ich dokázali počas minulej sezóny využiť.

Prvoradým zámerom kempu bolo, aby sme našli spoločné tímové hodnoty, čo malo pozitívny dopad na našu hru, až do bodu, kým sme neboli nútení kvôli pandémii prerušiť sezónu. Po tomto období tímový výkon upadal, nepodarilo sa nám hodnoty a tímového ducha posilniť, čo výrazne ovplyvnilo hru celého mužstva.

Ďalším kľúčovým momentom boli aktivity a najmä to, ako ich chalani spoločne zvládali a prekonávali dané prekážky. Spôsob, akým k úlohám pristúpili, sa nám zdal na ich prvom spoločnom kempe dostatočný. Počas sezóny sme si však uvedomili, že už pri kempových aktivitách mali hráči tendenciu hľadať ‘jednoduchšiu cestu’, namiesto tvrdšej a efektívnejšej práce, čo sa viackrát prejavilo aj počas hokejovej sezóny.

Na kempe sme sa veľa vecí naučili a počas sezóny reflektovali, na ktoré elementy prípravy musíme v budúcnosti klásť väčší dôraz. Jednou z takých vecí je napríklad zapojenie všetkých členov tímu v spoločných aktivitách. Následne si s chlapcami musíme kľúčové momenty kempu a tímové hodnoty neustále jeden druhému pripomínať počas celej sezóny. Verím, že sa nám to na základe tejto skúsenosti budúcu sezónu lepšie podarí.”

Hunor Marton

Hunor Marton je rodák z Rumunska, kde začínal s hráčskou kariérou. Svoju krajinu reprezentoval v juniorských výberoch do 18 a do 20 rokov, dve sezóny odohral aj na Slovensku, kde obliekal dresy juniorky Skalice a Trnavy. Po skončení hráčskej kariéry presedlal na štúdium na The Sport Institute of Finland vo fínskom meste Vierumäki. Popri štúdiu sa z pozície asistenta trénera vypracoval na post hlavného trénera juniorského tímu Vierumäki United, pôsobiaceho v druhej najvyššej juniorskej súťaži. Skúseností zbieral aj ako videotréner pri fínskych mládežníckych reprezentáciách a od leta 2021 pôsobí v štruktúrach mládežníckej organizácie Barani ako hlavný tréner juniorskej kategórie. Jeho motto znie: „Pracuj tak, aby si bol na konci dňa na seba hrdý.”

HLAVNÍ PARTNERI

Barani – Hokejová škola Michala Handzuša o.z.