BLOG

Kríza preverí naše hodnoty

Michal Handzuš píše o klubovej identite a o tom, akú úlohu pri jej budovaní zohrávajú spoločné hodnoty a kultúra organizácie. Pripomína, že kríza ich dokáže nie len zničiť, ale aj posilniť a výsledok tohto zápasu máme vždy vo vlastných rukách.

BARANI. Autor: FotografUM, Miroslav Kuruc

Hokej má za sebou veľmi náročné obdobie. Počas roka musel nielen hokejový, ale celý športový svet zatvoriť ihriská a štadióny a postaviť sa tak na barikádu chrániacu životy ľudí pred koronavírusom. V tomto zápase, bohužiaľ, stále ťaháme za kratší koniec a platíme zaň čoraz väčšiu daň. Nielen deti, ktoré mesiace nestretli kamarátov, ale aj stopercentne pripravení hráči, ktorí neodohrali počas celej sezóny ani jeden poriadny zápas. Pandémia nám zobrala všetko, čo máme na hokeji radi.

Zároveň sme však dostali príležitosť ukázať, že dokážeme hájiť princípy, ktoré nás presahujú a rovnako aj to, že sme v stave núdze schopní prejaviť spolupatričnosť a obetovať to, čo máme najradšej. Som veľmi vďačný za hráčov a rodičov, ktorí tejto situácii rozumejú a správajú sa naďalej zodpovedne. Viem, že ich je v našom klube veľa a som na nich naozaj hrdý.

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com

Pred viac ako rokom sme spolu s trénermi vytvárali víziu nového klubu a definovali základné klubové hodnoty. Bol to pre mňa veľmi dôležitý krok a jedna z hlavných priorít. Som presvedčený, že športový klub nemôže byť dlhodobo úspešný, ak sa sústredí len na výsledky zápasov a za jediný úspech považuje víťazstvo za akúkoľvek cenu. Klub, v ktorom majú vyrásť najlepší hokejisti, musí mať neotrasiteľnú klubovú identitu, tvorenú práve hodnotami a kultúrou v organizácii.

Keď sme tieto hodnoty s trénermi vytvárali, netušili sme, že ich v krátkom čase preverí pandémia koronavírusu. ZODPOVEDNOSŤ, TÍMOVOSŤ, REŠPEKT, ale aj RADOSŤ-LÁSKA-VÁŠEŇ sú v dnešných dňoch skúšané asi najviac.

Dokážeme byť zodpovední a pre dobro ostatných dodržiavať obmedzujúce pravidlá? Dokážeme prijať zodpovednosť za svoje vlastné napredovanie a odmakať každý individuálny tréning?
Dokážeme si, ako jeden tím, pomôcť aj na diaľku?
Dokážeme ostať v izolácii, a prejaviť tak rešpekt k ľudským životom?
A v neposlednom rade, dokážeme si udržať lásku a vášeň pre hokej, aj keď sú štadióny stále zatvorené?

Ak si naše hodnoty obhájime teraz, v budúcnosti sa o ne budeme môcť oprieť ešte pevnejšie. Budovanie klubovej identity je obojsmerná cesta. Tvoria ju každodenné rozhodnutia klubu a jeho členov a ona sa zároveň vracia späť ako hodnotový kompas ich ďalších rozhodnutí. Hráči si ho berú so sebou nielen na štadión, ale aj do šatne, do školy, či domov. Prenáša sa na divákov, partnerov a širšie okolie a ostáva s nimi aj po odchode z prostredia profesionálneho športu.

Budovanie fungujúcej klubovej identity nie je krátkym šprintom, ale behom na nikdy nekončiacu trať. Dáva však obrovský zmysel od samého začiatku. O to viac, ak je to identita klubu plného detí.

BARANI, Autor: FotografUM, Miroslav Kuruc

Vstupoval som do tohto klubu, aby som mohol na štadióne sledovať radosť detí zbláznených do hokeja. Chcem pomôcť búrať bariéry, ktoré ich delia od ľadovej plochy a mojím cieľom je, aby sa hokej stal veľkou pozitívnou súčasťou celého ich detstva.

Aj pre mňa bola minulá sezóna veľkým sklamaním. Zo svojej hokejovej kariéry však viem, že prídu obdobia, v ktorých sa nedá robiť nič iné, len zaťať zuby, makať a vydržať. A vtedy je najdôležitejšie nestratiť odhodlanie a lásku pre to, čo robíme a zároveň udržať smerovanie nášho hodnotového kompasu na správnom mieste.

HLAVNÍ PARTNERI

Barani – Hokejová škola Michala Handzuša o.z.

2020 – 2024 © BARANI