BLOG

Barani na ľade až do konca školského roka aj vďaka podpore partnerov

Na Baranov čaká v najbližších mesiacoch neobvyklá príležitosť. Vďaka extraligovému klubu HC’05 a skupine STEFE sa hokejová mládež nemusí rozlúčiť s ľadom až do konca školského roka. Prečítajte si, čo nám táto zmena prinesie a ako budeme trénovať počas nadchádzajúceho obdobia.

V týchto dňoch začíname prípravu na novú sezónu, ktorú v hokejovom svete všetci poznáme pod pojmom “letná”. Po deviatich mesiacoch strávených na korčuliach na ľade prichádza obdobie, kedy nás stretnete väčšinou na ihriskách, atletických dráhach, v posilňovni alebo na výbehu v lese. Obdobie dopĺňania síl, kompenzácie, psychohygieny, ale aj príležitosť vyskúšať a užiť si aktivity, na ktoré nám v hokejovej sezóne veľa času neostáva.

Ako do tohto konceptu zapadajú tréningy na ľade, a prečo sme sa rozhodli ich do tréningového procesu zaradiť, rozpráva Braňo Bendík, šéftréner klubu: „Pre hráčov je nevyhnutné po sezóne obrátiť list, oddýchnuť si od hokejovej rutiny a zamerať sa na rozvoj iných zručností. Práve preto budeme počas letnej prípravy k tréningom na ľade pristupovať inak.”

Letná príprava v mládežníckom klube je pre každú kategóriu špecifická a má rôzne ciele. V klube Barani si uvedomujeme, že deti nie sú len malí dospelí a preto pristupujeme individuálne a citlivo ku každému vývinovému obdobiu s prvoradým dôrazom na zdravý fyzický a psychický rozvoj hráčov.

Najmladší potrebujú rôznorodosť, hru a voľnosť. „Deti do 10 rokov sa nachádzajú v období rozvoja všestrannosti. Tu je naším cieľom umožniť im naučiť sa čo najviac športových hier, osvojiť si rôzne pohybové vzorce a zažiť radosť z pohybu. Na ľade nachádzajú a budujú svoju vášeň pre hokej a práve na to sa budeme hravou formou zameriavať 1x do týždňa aj v letnej príprave. Naše najmenšie deti sa stále rozhodujú, ktorý šport alebo aktivita je pre nich to pravé a my sme radi, že hokej z tohto rozhodovacieho procesu nevypadne ani v najbližších mesiacoch,” vysvetľuje Braňo Bendík.

„Kategórie mladších a starších žiakov (10 – 14 rokov) počas zápasovej sezóny postupne začínajú s hokejovou špecializáciou. V rámci hesla ‘LEARN TO TRAIN’ sa zoznamujú s hernými rolami, pravidlami a organizovanejšou formou tréningov. Počas sezóny tak mnohokrát zažívajú nie len fyzicky, ale aj mentálne náročné výzvy. V letnej príprave je preto nevyhnutné zmeniť spôsob vedenia tréningu a dopriať deťom nové podnety a zážitky. V týchto kategóriách sa preto budeme na ľade 2x do týždňa zameriavať na rozvoj zručností hravou formou, ktorá podporuje najmä vnútornú motiváciu a radosť z úspešne dosiahnutého cieľa,” pokračuje šéftréner hokejovej mládeže.

Pri našich najstarších hráčoch vo veku od 15 do 20 rokov už hovoríme o prehĺbenej hokejovej špecializácii, čo sa odrazí, ako na intenzite, tak na obsahu tréningov. „S dorastom a juniorkou sa budeme 2-3x do týždňa venovať rozvoju zručností na individuálnej báze spôsobom, ktorý sa značne odlišuje od sezónneho tréningového plánu. Taktiež budeme pracovať na špecifických zručnostiach obrancov a útočníkov a hrám na malom priestore, ktoré podporia rozvoj týchto zručností,” dopĺňa Bendík.

Za posledné 3 roky tréningový proces klubu v značnej miere poznačila hlavne pandémia koronavírusu, ako aj rekonštrukcia zimného štadióna. Najmä z tohto dôvodu sme privítali možnosť tréningov na ľade aj v nasledujúcich mesiacoch. Vďaka zvýhodnenej cene ľadu od HC’05 a finančnej podpore od skupiny STEFE budú môcť dodatočné tréningy absolvovať všetci hráči klubu Barani.

„To, čo deti v čase obmedzení stratili, sa nedá dobehnúť zo dňa na deň. Možnosť využívať ľadovú plochu aj počas letnej prípravy je však jedna z príležitostí, ako deťom dopriať zameškané. Chcem poďakovať skupine STEFE za ich podporu, ktorá je v týchto dňoch pre klub kľúčová. Je pre nás nevyhnutné ďalej napredovať a zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre rozvoj hráčov. Len tak dáva naša práca zmysel,” objasňuje predseda mládežníckeho klubu Michal Handzuš.

„Pre spoločnosti skupiny STEFE nie je podpora športu žiadnou novinkou. V Banskej Bystrici sme, okrem iného, dlhoročným partnerom subjektov v oblasti kultúry či vzdelávania, podporujeme mládežnícke organizácie aj znevýhodnených obyvateľov. Podpore pohybu a športu sa venujeme intenzívne, pretože veríme, že rovnako ako náš hlavný predmet činnosti, tak aj šport je o energii, ktorá sa pri športe vydáva tým správnym, zmysluplným a udržateľným smerom,“ uvádza Ing. Ondrej Borguľa, predseda predstavenstva STEFE SK, a. s.

Jednou z hlavných úloh a cieľov mládežníckeho klubu Barani je nastaviť tréningový proces tak, aby hravosť a radosť z pohybu vydržala deťom až do dospelosti. Aby nadšenie a vášeň pre hokej pretrvali ako tá najlepšia motivácia do každého tréningu. Mladých baranov na tréningy na ľade nemusíme nikdy prehovárať a práve preto je skvelé, že ich čakajú nové formy herných tréningov, vďaka ktorým môžu byť zas o kúsok lepší v tom, čo ich tak veľmi baví.

HLAVNÍ PARTNERI

Barani – Hokejová škola Michala Handzuša o.z.